30 Eylül 2011 Cuma

Şükür

"hiç bir şeyi geri almayı bekleme, yaptıkların için takdir edilmeyi bekleme, ne kadar zeki olduğunun keşfedilmesini bekleme ya da aşkının anlaşılmasını. daireyi tamamla. gururlu, yetersiz ya da kibirli olduğun için değil, sadece artık onun senin yaşamında yeri olmadığı için. kapıyı kapat, plağı değiştir, evi temizle, tozdan kurtul. geçmişte olduğun kişiyi bırak ve şu anda kimsen o ol!" diyor coelho kitabında. uzun zamandır yaşadığımı hissettim bugün. gözümün gördüğünü, yüzümün güldüğünü, kalbimin attığını...

ilk bu satırlara yöneldim. plağı değiştirdim, tozdan kurtuldum, kapıyı kapattım, diğer kapıları ardına kadar açtım.

tekrar fark ettim ki, rabbim bizim hakkımızda ney hayırlıysa onu veriyor bize ya da vermiyor. ömrüm boyunca ilk kez tökezledim. eğitim hayatım boyunca hep başarılı oldum. güzel okullarda okudum, iyi puanlar aldım, dereceler yaptım. birincilikle mezun oldum taa ki kpss illeti bana yüzünü dönene kadar. yüksek puan almama rağmen seçim yatırımı!ndan dolayı atamam olmadı. temmuzdan beri gözyaşı kalmadı, "hayırlısı" diyerek teselli ettim kendimi.

ki, bu ara kaçırılan öğretmenlerin haberlerini üzülerek okudukça bir kez daha şükrettim rabbime. o gençlerin, meslektaşlarımın çektiği sıkıntıyı, ailelerinin yaşadığı acıyı düşündükçe içim yandı. şu an kimsenin alinden bir şey gelmezken, devletimiz maalesef aciz duruma düşmüşken, öğretmene varıncaya kadar el atılmışken... sanılmasın ki benim şükrüm onlar adına üzülmediğim. insan hayal kuruyor, 4 yıl okuyor, atanıyor, doğu diyor, zorunlu görev, vatanımız için yaparız diyor, ama can güvenliği olamadıktan sonra tüm bu hayaller, iyi niyetler havada kalıyor. rabbim düşmanımın başına vermesin, kimseye böyle acı yaşatmasın. ama işte bize/kimilerine ders oluyor.

dedim ya, çok şükür.


7 yorum:

 1. bende hoş bir mimin var.
  :)

  YanıtlaSil
 2. dershanelerde çalışabiliyorsan denesene.
  ya da benzer iş baksana.

  YanıtlaSil
 3. coelho ve sen güzel demişsiniz.
  başkalarının üzüntülerine hele böyle bi durumda sevinmek olmaz ama aynı şeyi yaşayanlar bende olabilirdim diye bakabilmeli insan.
  Hem böyle baktığı zaman haksızlıklar karşısında sesi daha gür çıkar, aynen böyle durumlar da olması gerektiği gibi.

  Şükür konusu ise çok güzel.
  Bir şey çok istemene rağmen olmuyorsa, ya o işten hayır gelmeyeceği için yada daha iyisi olacağı için diye bi söz duymuştum.
  bu sözden sonra olaylara bakışım değişti, senin de öyle olur umarım, olumlu yönde tabiki.

  iyi günler.

  YanıtlaSil
 4. deeptone, evet mümkün, hatta ücretli öğretmenlik yapabilirim MEB'te yine ama yıllardır çalışmakla geçti zamanım, demek ki böylesi hayırlıymış diyerek biraz dinlenmek istiyorum. Bir yandan da Ales'e hazırlanıp yükseklisans için çalışıyorum.

  bytükancı, anlatmak istediğim tam da buydu: "Bir şey çok istemene rağmen olmuyorsa, ya o işten hayır gelmeyeceği için yada daha iyisi olacağı içindir." İnsan başta kabullenemiyor ama sonra düşündükçe gerçekten hayırlı değilmiş diyor.
  Teşekkürler ;)

  YanıtlaSil
 5. dediğin gibi o öretmenlere olanları duyduktan sonra şükür diyorum senin için..

  YanıtlaSil
 6. Her işte bir hayır vardır diye buna deniyor demek ki. Keşke böyle yürekler yanmasa.

  YanıtlaSil
 7. Üniversiteden mezun olmuş herkesin başına gelebilecek bir durum işsizlik malesef Türkiye gerçeği.

  YanıtlaSil

Her fikir değerlidir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...